Strona główna Gimnazjum Strony klas Klasa Ia Moje wrażenia z lektury
Moje wrażenia z lektury PDF Drukuj Email
Wpisany przez red.M. Szadkowska   
wtorek, 04 listopada 2008 20:15
Moje wrażenia po przeczytaniu powieści „Krzyżacy”

Uważam, że lektura pt. „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza jest interesującą powieścią. Bardzo lubię książki historyczne, szczególnie jeśli akcja rozgrywa się w średniowieczu. Autor umieścił tu wiele szczegółowych opisów, dzięki czemu można się poczuć jak uczestnik tamtych wydarzeń. Wiele dość nieoczekiwanych zwrotów akcji czyni powieść jeszcze bardziej interesującą. Ponieważ uwielbiam wątki bitewne, moim ulubionym fragmentem jest bez wątpienia przedstawienie bitwy pod Grunwaldem. Na miano najciekawszego bohatera zasługuje według mnie Jurand ze Spychowa - potężny mąż, gotowy oddać wszystko za życie swoich najbliższych, a jednocześnie potrafiący przebaczyć nawet największemu wrogowi.

Moim zdaniem „Krzyżacy” są cenną pozycją literacką, która jest warta bliższego poznania. Jestem pewien, że w przyszłości jeszcze nie raz będę po nią sięgał.

Piotr Mitkowski

Kl. Ia

Wrażenia po przeczytaniu lektury pt. „Krzyżacy”

Moje zdanie na temat „Krzyżaków” jest dwojakie. Z jednej strony jest to ciekawa książka, lecz z drugiej strony zawiera dużo zagadnień nieinteresujących człowieka współczesnego.

Powieść jest oparta na faktach historycznych, ale kilka elementów nie zgadza się z tym, co rzeczywiście było w przeszłości. Bohaterowie główni są bardzo interesującymi postaciami (Zbyszko i Maćko z Bogdańca, Jagienka, Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia). Zbyszko - młody i żwawy chłopak miłował się w Danusi – pięknej, dorodnej i także młodej córce Juranda ze Spychowa. Dużo ciekawych rzeczy z tego wyniknęło, a ich miłość była jednym z dwóch wątków głównych. Najważniejszą rzeczą w tej powieści jest ciekawa i w tamtych czasach bardzo ważna walka z Zakonem Krzyżackim. Opisane są wszystkie wydarzenia z tym związane: od bitwy pod Płowcami do bitwy pod Grunwaldem.

„Krzyżacy” są ciekawą, lecz trochę nużącą książką. Na pewno można się z niej dużo nauczyć, więc choćby dlatego warto ją przeczytać.

Borys Iwanejko

 

Lektura „Krzyżacy” bardzo mi się podobała, ponieważ  zawierała elementy grozy, historie, mrożące krew w żyłach. Pomimo iż jest to książka historyczna, została napisana tak, że z uwagą śledziło się losy bohaterów.  Gwara podhalańska wprowadzała w nastrój średniowiecznej Polski. Miejscami wzruszała, czasem sprawiała, że wczuwałam się w jedną z osób, a momentami nawet śmieszyła.

Książka ta jest bardzo ciekawa, bo akcja dzieje się w różnych miejscach i opowiada wiele  przygód.

Moją ulubioną postacią była Jagienka. Okazała się ona bardzo wrażliwą osobą, mimo iż była pracowitą dziewczyną, potrafiącą zadbać o gospodarstwo, a nawet upolować mniejszą zwierzynę.                                                

 Moim zdaniem to dzieło powinien znać każdy, bowiem przedstawia ono sytuację Polski na przełomie XIV i XV w. Henryk Sienkiewicz ukazał ją od bardzo dobrej strony.

Jagoda Górecka

 

Z powodu długich opisów „Krzyżaków” czytało mi się dość trudno. Jednak mimo to lektura była bardzo ciekawa i trzymała w napięciu. Najbardziej podobał mi się wątek miłosny Danusi i Zbyszka, natomiast najgorzej czytało mi się opis bitwy pod Grunwaldem. Mimo iż ten typ literatury nie jest moim ulubionym, to po przeczytaniu jednego rozdziału chciałam wiedzieć, co będzie dalej.

 Kinga Lachowicz

 

 

Uważam, że książka pt. "Krzyżacy" jest bardzo interesująca. Dzieje się w niej bardzo dużo rzeczy. Bardzo mi się spodobała. Jej akcja toczy się w średniowieczu i nawiązuje do bitwy pod Grunwaldem. Henryk Sienkiewicz bardzo barwnie opisuje świat przedstawiony. Jest to jedna z najlepszych książek, które dotychczas przeczytałem.   

Wojtek Woszczyk

 

 

 

                                                  

 
Copyright © 2016 Społeczna Czwórka. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Designed by Templatka.pl
Google+